ANTALYA
Parçalı Bulutlu Bugün
23°C / 15°C
İSTANBUL
Kuvvetli Sağanak Bugün
13°C / 13°C
ANKARA
Sağanak Yağışlı Bugün
14°C / 14°C
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NEDİR?
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NEDİR?
Aslında yeni bir kavram Okul Öncesi Eğitim....
17 Ağustos 2013 13:49
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 222 kez Okundu

Okul öncesi eğitimi ve okul öncesi öğretmenliği toplumumuzda ne yazık ki yanlış anlaşılıyor. Ve bu yanlış bakış açısından dolayı gereken önem toplum tarafından verilmiyor. Okul Öncesi Öğretmenler Birliği topluluğu diye bir topluluk var, bundan da pek haberimiz yok. Onlardan biri olan murat Çomaklı ile konuştum ve çok güzel bilgiler aldım. Bunları sizlerle paylaşmanın oldukça faydalı olacağı görüşündeyim.

Okul Öncesi Öğretmenler Birliği sorumluluk sahibi okul öncesi öğretmenlerinden ve üniversite öğrencilerinden oluşmakta. Bu proje ile kamuoyunu okul öncesi eğitimi alanında doğru bilgilendirmek ve ailelerin okul öncesi eğitime destek vermelerini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Murat Bey; Okul öncesi eğitim nedir ve ne değildir?

Okul Öncesi Eğitimi, doğumdan, zorunlu eğitim yaşına kadar, çocukların gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz önüne alınarak, çocukların sağlıklı bir biçimde fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayıcı, olumlu kişilik temellerinin atıldığı, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı, çocukların kendilerine güven duymalarının sağlandığı, ebeveyn ve eğitimcilerin etkin olduğu sistemli bir eğitimdir. Okul öncesi eğitim çocuk bakıcılığı değil, okul öncesi öğretmenleri de çocuk bakıcısı değildir.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi Nedir?

17 yaşına kadar olan zihinsel gelişimin yüzde 50´sinin 4 yaşına kadar, yüzde 30´unun 4 yaşından 8 yaşına kadar, yüzde 20´sinin ise 8-17 yaşlarında elde edildiğini düşünürsek, 0-6 yaşlar için, çocuğun gelişiminin hızla yönlendiği yıllar diyebiliriz. Bu yıllarda temeli atılan beden sağlığının ve kişilik yapısının ileri yaşlarda aynı yönde gelişme şansı çok yüksektir. Bu yüzden çocuğun sağlıklı bir birey olması açısından okul öncesi eğitime önem verilmelidir. Ayrıca çocuğun okul öncesi yıllarda aldığı eğitim ve kazandığı deneyimlerin, ileriki yaşlarındaki öğrenme yeteneği ve akademik başarısıyla ilişkisi olduğu gözlenmiştir.

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Nedir?

Günümüzde özellikle büyük kentlerde annenin çalışması, oyun bahçelerinin azlığı gibi nedenlerle küçük çocuğun bakımı, beslenmesi, eğitimi, bilgisi yeterli olmayan kişilerle ya da anneanne ve babaanne tarafından apartman dairelerinde yürütülmeye çalışılmaktadır. Çocuklar evde bu kişiler tarafından ne kadar iyi bakılırsa bakılsın ne kadar çok sevilirse sevilsin; sosyal gelişimini gerçekleştirebileceği arkadaşlara ve oyun ortamına ayrıca evde kendisine sağlanamayan eğitim imkanlarına ulaşmaya ve düzenli bir eğitim programına katılabilmesi için ailenin dışında eğitimcilere ihtiyacı vardır

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının İlkeleri Nedir?

Çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal, sosyal ve dil yönünden yeteneklerine göre gelişmelerini sağlayacak eğitim ortamını sağlamak,

Dilin gelişmesine ve doğru kullanılmasına imkanlar sağlamak,

Öz bakım becerileri (temizlik, giyinme vb.) kazandırmak,

Bedensel becerilerini geliştirmek,

Kendi ayaklarının üzerinde durabilen, bağımsız bir birey olabilmesi için destek olmak,

Yaratıcı yönlerini ve ilgi alanlarını ortaya çıkarmak,

Oyun oynama ve arkadaşlık ihtiyacını gidermek,

Zorunlu eğitime hazırlamak. Bu ilke kesinlikle okuma-yazma öğretimini kapsamamalıdır.

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarını Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Okulöncesi eğitim kurumu tek ya da iki katlı bahçe içinde müstakil bir binada hizmet vermelidir. Bina iyi ısınmalı aydınlık ve ferah olmalıdır.

Oyun odaları düz ve geniş bir alan olmalı ve halı kaplanmalıdır.

Sınıf içinde temel köşeler olmalıdır. (Evcilik, kitap, sanat, blok vb.)

Materyaller çocukların ulaşabilecekleri yükseklikte olmalıdır.

Tuvaletler sınıflara yakın olmalı ve çocuk sayısına göre olmalıdır.

Binanın yerleri kolay temizlenebilen bir malzeme ile kaplı olmalıdır.

Bahçede oyuncaklar ve top oyunları için düz alanlar olmalıdır.

Öğretmenler okul öncesi eğitim alanında eğitim görmüş, sağlıklı, hoşgörülü, mesleğini seven, hareketli, sabırlı, güler yüzlü, çocuktaki en ufak gelişmeyi görebilen, yeniliklere açık kişiler olmalıdır.

Her okul öncesi eğitim kurumunun bir eğitim programı olmalıdır. Programlar hazırlanırken çocukların yaşları, gelişim özellikleri ve bireysel farklılıkları göz önüne alınmalıdır. Programların uygulanmasında “yaşayarak öğrenme” ilkesine göre hareket edilmelidir.

Okul öncesi eğitim kurumunda çocukların konuşma, oyun, resim, müzik, kil, kum, su gibi her türlü geliştirici ve yaratıcı alışkanlıkları kazanabilmelerine özen gösterilmeli; onların ilkokulda karşılacakları görevlere hazır olmalarını sağlayacak ön alıştırmalara yer vermelidir.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR… LÜTFEN ÇOCUKLARIMIZI OKUL ÖNCESİ KURUMLARINA GÖNDERELİM…

Okul Öncesi Öğretmenler Birliği Murat ÇOMAKLI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInDigg thisEmail this to someoneShare on TumblrShare on StumbleUpon

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa